Plan lekcji Gimnazjum nr 6 Plan lekcji Szkoła Podstawowa nr 13 Zastępstwa Gimnazjum nr 6 Zastępstwa Szkoła Podstawowa nr 13 Dziennik elektroniczny
Nasze dzieciaki2345

Plac zabaw

Na terenie szkoły powstał plac zabaw, z którego korzystają dzieci w ramach zajęć edukacyjnych
i pozalekcyjnych. Jest wspaniałym miejscem aktywnego spędzania czasu również dla dzieci z oddziałów przedszkolnych, którzy na świeżym powietrzu bawią się chętniej.
Plac zabaw jest wyposażony w różnorodne przyrządy wspomagające wielokierunkowy rozwój fizycznej sfery dziecka.

Do dyspozycji dzieci mają drabinki, mostki, małe ścianki do wspinaczki, ślizgawkę, drążki, huśtawki i równoważnie. Dzięki takiej różnorodności plac zabaw jest ciekawy i w pełni wykorzystany. Przyjazne kolory tworzą miłą i uspakajającą atmosferę. Poprzez odpowiednio zabezpieczone urządzenia i piankowe podłoże plac staje się bezpiecznym miejscem zabaw i rozwoju.

--> zobacz zdjęcia

Kącik zabaw "SMYKOLANDIA"

W ramach rządowego projektu "Radosna szkoła", w naszej szkole powstał Kącik Zabaw przeznaczony dla uczniów klas I-III oraz grup przedszkolnych. Miejsce zabawy, zgodnie z założeniami programu, zostało wyposażone w sprzęt, dzięki którym uczniowie mogą brać udział w zajęciach ruchowych, co ma zapewnić dzieciom rozwojową i ciekawą zabawę. Zabawy w „Smykolandii” (nazwę zaproponowali sami uczniowie) zapewniają dzieciom niecodzienne wrażenia, a także rozwijają ich sprawność ruchową.

Dzieci mogą ćwiczyć zmysł równowagi, orientację, a przede wszystkim bezpiecznie się bawić. Entuzjazm wśród dzieci wyzwala zabawaw specjalnie zaprojektowanym do tego celu miejscu, w którym znajduje się suchy basen wypełniony kolorowymi piłeczkami, tunel, drabinki, huśtawki czy trampolina.

Wit@j w szkole jutra

Uczniowie klas pierwszych mają możliwość nauki nie tylko w oparciu o tradycyjny podręcznik ale  poprzez multibooki – multimedialny podręcznik , w  którym interaktywne  ćwiczenia sprawiają, że strony podręcznika ożywają, nauka staje się zabawą, ćwiczenia można  wykonać  bezpośrednio na tablicy interaktywnej, w którą wyposażona jest szkoła.
Ta niezwykła tablica pełni rolę wielkiego monitora, która reaguje na dotyk specjalnego pióra. Układ multibooka  odpowiada  kolejności ćwiczeń zawartych w podręczniku, przez co można strona po stronie  oglądać poszczególne tematy z podziałem na tygodnie i dni, jednocześnie wzbogacając wiedzę uczniów poprzez zawarte w multibooku materiały dodatkowe takie jak: zdjęcia, filmy, nagrania.

Uczniowie na zajęciach z tablicą interaktywną są bardziej zainteresowani lekcją. Taki podręcznik multimedialny sprawia, że uczniowie chętniej i szybciej się uczą.

Stadion piłkarski

Obiekt jest własnością Gminy Miasta Żory, pod zarządem dyrektora Zespołu Szkół nr 6. Boisko jest
w pełni ogrodzone o wymiarach placu gry 105 x 66m, posiada wymagane strefy bezpieczeństwa za bramkami - 8m oraz od linii bocznych – 3m. Posiada  dwie pełno wymiarowe bramki z atestami
oraz cztery bramki 5 x 2 m również atestowane. Boisko jest ze sztucznej nawierzchni o wysokiej jakości (FIFA B), ma dwa zadaszone boksy z 13 miejscami dla zawodników rezerwowych.
Szatnie (cztery dla drużyn oraz jedna sędziowska) znajdują się w segmencie sportowym na terenie Zespołu Szkół.

--> zobacz prezentację

Szkolna Izba Regionalna

15 grudnia 2005 roku, w ramach corocznych Dni regionalnych w SP 13 odbyło się uroczyste otwarcie Szkolnej Izby Regionalnej. Stanowi ona ogniwo łączące przeszłość z teraźniejszością. Zgromadzono tam meble, sprzęt
i pamiątki po naszych przodkach, ale też wyeksponowano materiały wykorzystywane i tworzone przez uczniów, podczas kolejnych Dni regionalnych.
Izbę utworzono dzięki pomocy rodziców, uczniów i wielu nauczycieli. Zamiarem organizatorek (Bożeny Pietrzak, Izabeli Brząkalik oraz Janiny Wychrystenko) jest ciągłe wzbogacanie zbiorów oraz prowadzenie zajęć z regionalizmu z uczniami Zespołu Szkół nr 6 w Żorach, a także zapraszanie na te zajęcia przedszkolaków i uczniów z innych placówek.
Izbę odwiedzali rodzice, przedstawiciele władz miasta oraz nadzoru pedagogicznego. W zajęciach uczestniczyli między innymi goście z Ukrainy, G 6, SP 12, oddziałów przedszkolnych oraz zaprzyjaźnionej, współpracującej z nami w ramach edukacji regionalnej placówki szkolno – przedszkolnej z Katowic. Odbyły się tam też zajęcia podczas Panelu SUS (Szkoła Ucząca Się).
Uczniowie SP 13 uczestniczą w zajęciach prowadzonych w Szkolnej  Izbie Regionalnej w zależności od potrzeb
w trakcie procesu dydaktyczno – wychowawczego oraz w ramach corocznych Dni regionalnych.

Dni regionalne, konkursy gwary

Dni regionalne odbywają się co roku na przełomie listopada i grudnia. W ich ramach organizowany jest szkolny konkurs gwary, apele, zajęcia edukacji regionalnej, zajęcia w Szkolnej Izbie Regionalnej.
Oto niektóre hasła przewodnie Dni regionalnych minionych lat:
• Dziedzictwo kulturowe na Śląsku;
• Moja mała ojczyzna;
• Ocalić od zapomnienia;
• Śląsk w literaturze;
• Tu, gdzie nasz dom;
• Jesteśmy stąd;
• Godomy po ślonsku.
 Laureaci szkolnych konkursów gwary uczestniczą w konkursach miejskich. Corocznie startujemy w kategoriach: monolog i scenka. Uczniom pomocą służą niektórzy rodzice, a szczególnie babcie lub dziadkowie, którzy jeszcze dziś posługują się gwarą swoich przodków.